Dyskoteka zza monitora - Ambilight dla PC za 150 złotych

Dyskoteka zza monitora - Ambilight dla PC za 150 złotych

W moim aktualnym mieszkaniu mam tak twarde ściany i kruche tynki, że właściciel zabronił nam wieszać na nich cokolwiek. Fajnie więc było wykorzystać te metry płaskiej bieli za monitorem na coś ciekawszego niż ślady po zabitych owadach.

Zanim jednak do świecuszek, wpierw trochę teorii…

Co to jest Ambilight?

Ambilight, to inaczej tylne, dynamiczne podświetlenie ekranu, zależne od treści (kolorów) wyświetlanego obrazu. Technologię ochrzcił tym mianem Philips, który jako pierwszy wprowadził ją na rynek (i zdaje się, że opatentował).

Założeniem Ambilight jest wizualne rozszerzenie obrazu wyświetlanego na urządzeniu poza jego “ramy”, poprzez świecenie paletą kolorów na ścianę bezpośrednio za ekranem.

Wymogi zastosowania to: odpowiednie umiejscowienie ekranu (blisko ściany – najlepiej jasnej), odpowiednio zaciemnione otoczenie i oczywiście brak historii ataków epileptycznych :)

Różne rozwiązania

Krótko wypada wspomnieć rozwiązania dostępne na PC (czasem i telewizory) dla tego typu technologii. Dzielą się one na budowane w oparciu o gotowe podzespoły, autorskie lub komercyjne.

AmbX

Projekt Philipsa, jedyny póki co “oficjalny” produkt na rynku tego typu. Niestety Philips jako “ojciec” koncepcji Ambilight potraktował temat nieco po macoszemu (ojciec po macoszemu – pf), bo ograniczył się do świecących głośniczków oraz dwóch lampek z opcją RGB (Cyborg Gaming). Szału to nie robi, bo wyświetla wszystko w obrębie dwóch źródeł światła więc mało współgra z treścią ekranu.

Link: http://www.p4c.philips.com/  http://www.cyborggaming.com

ADAlight (Arduino)

Z tego rozwiązania skorzystałem ja. Cała zasada działania opiera się na podpięciu LED-ów do płytki Arduino i uruchomieniu odpowiedniego programu. Opcja doskonała dla elektronicznego laika, którym jestem. Duża zaletą jest skalowalność (można dokładać LED-y po 25 przy większych ekranach) no i niska cena.

Adalight ma w ofercie gotowy pakiet wszystkiego co potrzebne, ale wychodzi to dużo drożej, bo ok. 160zł plus wysyłka (i to bez płytki Arduino w zestawie).

Link: http://learn.adafruit.com/adalight-diy-ambient-tv-lighting/overview

Amblone (Arduino)

Nieco bardziej zaawansowany Ambilight działający na bazie Arduino, wymaga jednak lutowania i wyższych umiejętności elektronicznych, których prosty człowiek, taki jak ja, nie posiada.

Link: http://amblone.com

Lightpack

Największy z projektów tego typu, obejmuje osobny autorski układ z odłączanymi portami na diody LED. Projektanci uzbierali ponad 500tys dolarów na Kickstarterze na tę skrzyneczkę. Lada moment ma wejść do sprzedaży. Będzie to z pewnością najbardziej “eleganckie” rozwiązanie. Ma wykorzystywać open-source’ową aplikację Prismatik do sterowania.

Link: http://www.kickstarter.com/projects/woodenshark/

Z tego co wiem projekt jest już ukończony i można go zamówić tutaj: http://store.lightpack.tv/products/lightpack. Dawali też jakiś kupon zniżkowy dla śledzących temat: “lightpack2013” (nie wiem czy jeszcze działa).

Lightpack Clone

Jak nazwa wskazuje. Klon Lightpacka stworzona przez ukraińską grupę BraveKit. Koszt około 50 euro i nieco bardziej gołe wykonanie.

Link: http://www.bravekit.com/

Inne

O innych (bardziej zaawansowanych) realizacjach można poczytać na stronie:
http://www.ambilight4pc.com.

Warto też zajrzeć na bloga jarzebski.pl, tam więcej o opcji Ambilight w oparciu o komputerki Raspberry Pi i program XBMC, czyli produkt ‘stand alone’, który można ‘przypiąć’ także do telewizorów. Rozwiązanie najbardziej uniwersalne.

http://www.jarzebski.pl/blog/2013/03/10/ambilight-i-xbmc-na-raspberry-pi.html

Koszty podzespołów

Produkty, których cena podawana jest w dolarach, zostały zakupione na eBayu wprost z Chin. To najprostsza i wbrew pozorom najszybsza droga kupna elektroniki w Polsce. Prawie najszybsza, bo płytka Funduino szła 3 miesiące (!), ale to pewnie przez to, że zamówiłem przez pośrednika z Allegro, zamiast bezpośrednio na Ebayu. Cholery można dostać.

U mnie doszła do kosztów jeszcze przejściówka amerykańskiego zasilacza na europejski standard wtyczek AC i przedłużka 4-pinowa pomocnicza do Arduino.

Kurs dolara amerykańskiego z 01.03.2014 wynosił 3,01 zł

Produkt Koszt z przesyłką
Zasilacz 5V 2A 35zł
25 żarówek RGB LED 12mm (WS2801) 55 zł ($18,00)
Przejściówka zasilacza damska Jack 5.5mm x 2.1mm 3 zł ($0,99)
Funduino Uno R3 z kablem USB 50 zł
Suma: 143 zł

Kompletowanie i montaż na monitorze

Cały proces montażu i instalacji jest dostępny na stronie http://learn.adafruit.com. Radzę dobrze czytać instrukcje, bo można się naciąć na spaleniu diód lub zamontowaniu ich w odwrotną stronę za monitorem.

ardu1

Zestaw do złożenia.

ardu2

Tęczowy test diód przy pomocy Processing IDE

ardu3

Arduino z podpiętym okablowaniem. Zasilanie wystarczy z USB.

ardu4

Mój monitor: Eizo FlexScan S2433W.

ardu5

Niezbyt eleganckie, ale wystarczająco solidne rozwiązanie. Ducktape rulez.

Software

Twórcy Adalight zalecają korzystanie z ich skryptów dla Processing IDE. Istnieje natomiast ulepszona wersja domyślnego skryptu, która obsługuje wykrywanie czarnych pasów na ekranie. Przydatne zwłaszcza na monitorach takich jak mój (19×10) gdzie pasy, to częste zjawisko w filmach i na YT. Wystarczy wcisnąć klawisz na klawiaturze i diody dostosują się do obrazu na ekranie pomijając czarne strefy.

Oba te rozwiązania nie nadają się jednak do korzystania w obrębie pulpitu, bo powodują dziwne zachowanie kursora w systemie (Win8). Jeśli ktoś już musi mieć podświetlenie nawet na pulpicie, to polecam skorzystać z programu Prismatik. Wymaga on jednak kalibracji i mam wrażenie że dziwnie odwzorowuje kolory świateł, zwłaszcza zielenie i żółcie.

Jak to działa w grach? Różnie. Battlefield 4, z którego film zamieściłem poniżej, w trybie pełnoekranowym nie współpracuje z Adalight. Trzeba przestawić go na tryb Borderless (okno bez ramy) wtedy wszystko działa ok. Tyle, że w tym trybie nie możemy alt-tabować gry. W sumie mała szkoda.

Prezentacja efektów

ardu6 ardu7

Co do kolorów, bo pewnie wydają wam się zbyt niebieskie lub czerwone. Niestety ciężko uchwycić marną komórką rzeczywisty kolor światła w nocy. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że najsłabiej wypadają barwy żółte, zielone i brązowe. Ale prawdopodobnie, gdy rozgryzę już programy do kalibracji kolorów, będę miał swoją idealną choinkę za monitorem.

Zestaw mogę polecić tylko dla lubiących się bawić w takie rzeczy i mających warunki w postaci odpowiedniej ściany za monitorem. Warto było przyjemnie spędzić sobotę na składaniu tej zabawki :- )

- Komentarze -

titos2k ***

14.03.2014 / 19:31

Program AmbiBox dostępny do pobrania http://www.ir-max.ru/download.php jest zdecydowanie lepszy od Prismatik.

Wspiera najnowsze gry i działa już bez kombinowania także w Battlefieldzie.

Ma też płynniejsze przejścia między kolorami. I ma też music visualizer. Fajny bajer na imprezy :-)

S

16.03.2014 / 13:00

Tu byłem – Szymon ;)

Ystad

28.03.2014 / 08:42

Kurnacz Tomek. Fajne to!

bleakreaper

24.04.2014 / 22:48

podziękował :) w końcu ktoś zgromadził wszystkie informacje na ten temat i opisał miałem już zamiar bawić się z uniwersalnymi płytkami scalowymi i wszystko składać ale chyba też zamówie z alieexpress gotowe lapki a z fasttecha andruino.

titos2k ***

28.05.2014 / 10:48

Nabyłem kickstarterowy Lightpack. Jak zamontuję to dopiszę aktualizację.

Tociek

29.07.2014 / 14:22

A ja polecam rodzime Lightberry (lightberry.eu) :)

kaka1990

09.11.2014 / 10:48

Kupiłem zestaw od polskiej firmy, która sprzedaje na Allegro

http://allegro.pl/30-led-ambibox-lightpack-boblight-dla-pc-tv-xbmc-i4727479413.html

Zestaw godny polecenia. Jak napisał kolega wyżej – z oprogramowaniem AmbiBox działa prawie bez obciążenia procesora.

titos2k ***

09.11.2014 / 11:12

Niestety te przyklejane ledy i w Lightpacku i widzę w tym Boblight nie dają rady. Odklejają się od mojego monitora który jest szorstki z tyłu.

Miro

01.03.2015 / 13:52

Witam,
w końcu znalazłem artykuł, który odpowiada na większość moich pytań. Myślę o zrobieniu “dyskoteki za telewizorem” 50 calowym, ponieważ głównie używam go do oglądania filmów z komputera. Ile LED-ów musiałbym zakupić, by wystarczyło na taki telewizor ?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

titos2k ***

01.03.2015 / 14:14

od 42 cali potrzeba już co najmniej 50 LED-ów.

Zwitold

01.05.2015 / 08:06

Fajny artykuł. Ale to wszystko zabawki. Ambilight z prawdziwego zdarzenia to taki co nie korzysta z peceta. Tutaj: http://hacks.esar.org.uk/hdmi-light-v2/ wszystko na ten temat. Niestety rozwiązanie dużo droższe oraz wymagające (umiejętność montażu smd).

- Dodaj komentarz -

/ wymagany /
/ wymagany, nie będzie publikowany /