Jak koloruję - cz.2

Jak koloruję - cz.2

Witam ciekawscy! Parę dni temu zarzuciłem spory wstęp na temat doboru barw i przygotowaniu line-artu. Teraz pora wziąć się do właściwej roboty i zacząć kolorować!

Link do części pierwszej.

Wstyd przyznać, że kolorowanie ilustracji prezentuję na dość słabym rysunku, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo przy okazji pokażę jak uratować skopany miejscami kontur.

Skończyłem na etapie wyeksportowanego z Illustratora, zwektoryzowanego line-artu. Otwieram plik w Photoshopie i na dzień dobry spłaszczam warstwy. Następnie wybieram Layer -> New -> Layer from Background, dzięki temu będę mógł wyciąć postać z tła. Ale to później. Najpierw pokoloruję LeChucka (to ten zombi pirat z Monkey Island jakby ktoś nie wiedział).

Zaczynam od wyboru kolorów wyjściowych. Line-art jest mocno skopany. Stracił sporo przy pogrubieniu podczas zamiany na wektor – zwłaszcza oczy gdzieś się rozlazły. Ale zajmę się nimi później.

Wybieram zielone barwy – bo taką gębę miał LeChuck zanim upuścił tę Voodoo Cannonball, które trzyma na obrazku. Poprawiam trochę poharatany kontur na ustach.

Teraz robię cieniowanie.

Tutaj trzeba sobie przygotować pędzel – ustawiam mu Spacing na zero i Hardness na maksimum. Ustawiam go na Darken, żeby nie wjeżdżał mi na czarne kontury.

Najpierw objeżdżam pędzlem z ustawionym kolorem cieniowania blisko krawędzi konturu  w powyższy sposób. Praca myszką jest tu szybka. Sztuczka: Trzymając SHIFT wciskam kolejne punkty – Photoshop łączy je linią prostą. Działam na wysokich DPI, więc załamania między punktami nie będą widoczne w finalnym obrazku. Ale i tak staram się przy dużych ‘zakrętach’ punkty dawać gęściej. Robię to szczelnie, bo zaraz będę wypełniał kubełkiem.

Po wypełnieniu czas na zbudowanie kształtu kolorem. Główne światło będzie padało z lewej strony, bo kula będzie świeciła.

Wybieram zaznaczenie koliste i zaznaczam gdzie będzie jaśniej. Wypełniam kolorem sprzed cieniowania.

Robię tak w miejscach, które są w teorii wypukłe. Bawiąc się tymi załamaniami światła buduję bryłę.

To samo robię z ustami. Przy okazji wywaliłem źrenice, bo były totalnie do dupy. Popracuję nad innymi. Odchudziłem też trochę nos.

Teraz troszkę poprawię line-art. Zaznaczam obszar głowy (z zapasem) i  wybieram Filter -> Liquify. Otworzy się okno:

Tutaj można się pobawić narzędziem Skraplania. Prostować wygięte linie, lub wyginać wyprostowane. Staram się poprawić to co mi nie pasuje, albo Illustrator źle zwektoryzował.

Jak to wygląda:

Teraz czas na gradient. Zaznaczam jasne części głowy – pojedynczo (pojawiły się jakieś oczy, ale też mi się nie podobają):

Wybieram gradient liniowy lub kołowy z kolorem ciemniejszym idącym w stronę przeźroczystości – czyli taki:

Przeciągam go przez zaznaczenie. Tak we wszystkich jasnych polach na twarzy.

Mam nadzieję, że łapiecie jeszcze o co chodzi :). Dodałem jeszcze gradient na policzku i ciemniejsze linie przy czapie i pod policzkiem. Pora na brodę:

Jak otrzymać takie zaznaczenie? Zaznaczamy kolistym raz owal, a drugi raz trzymając ALT wycinamy drugi owal w pierwszym. Zostaje taka figura.

Przy bardziej złożonych kształtach do pocieniowania, pewna zabawa ich łączeniem i przecinaniem jest nieunikniona.

No i tak wygląda cień na brodzie. Uwydatnia ją trochę do przodu.

Teraz przykład kolorowania line-artu. Toporny, ale skuteczny: Wybieramy różdżkę i zaznaczamy całą czerń na ilustracji (czyli wyłączamy Contiguous):

Bierzemy pędzel, przestawiony już na tryb Normal i jedziemy co nas interesuje na kolor ciemnej zieleni:

Tak jest zdecydowanie ciekawiej.

Pora teraz na resztę elementów postaci:

Wszystko na tej samej zasadzie co poprzednio. Kolory nieco przyblakłe jak na mnie – ale nawiązuję do palety z gry Monkey Island 3.

Koloruję line-art wewnętrzny kuli armatniej. Następnie zaznaczam go dokładnie jak wyżej (różdżką). Wybieram Layers -> New -> Layer via Copy. Tworzy mi się warstwa tylko z lineartem kuli. Jak obiecałem – pobawię się efektem świecenia.

Zatem przechodzę do Layer -> Layer style i wybieram Outer Glow. Ustawiam go tak:

Opcji jest tu sporo, generalnie trzeba się pobawić parametrami Opacity, Size i Spread oraz doborem odpowiedniego koloru.

Dodam też Stroke by wzory na kuli były bardziej ostre.

Jaskrawy zielony ustawiony na Center obrys. Czemu na center? Żeby nie było pikselozy, schodków lub jakichś dziur przy line-arcie.  Tak jest najbezpieczniej.

Pojechałem jeszcze wewnątrz line-artu miękkim, jasnym brushem, żeby kula “świeciła”. Dodałem gradient na czapie i brodzie. I prezentuje się to teraz w tej sposób:

Teraz pora na suwaczki! Czyli zabawę Color Balance, które wybieramy z Image -> Adjustments -> Color Balance.

Mam tu podział na Shadows, Midtones i Highlights. Ustawiam w Shadows 10, 10 i 05. W Midtones 12, -6, -20, a Highlights zostawiam po zero. Generalnie wszystko to kwestia zabawy, przy włączonej opcji Preview. Ja mam takie zboczenie, że lubię ciepłe barwy.

Także kolory nabrały ciepła:

Teraz wycinam postać z tła, zaznaczając różdżką białe pola i usuwając je Delete (ustawiam Tolerance różdżki – tak w granicach 20-30):

Wyszparowany zombie pirat jak się patrzy. Prosi się by zrobić mu jakieś tło. Więc na szybkości pobawię się zaznaczeniami i gradientami, bo nie chce mi się rysować i skanować.

Teraz tworzę nową warstwę (Layer->New) i ustawiam jej opcję na Color (Layer -> Layer style-> Bledning options -> Blend mode). Robię na niej zielone gradienty, które będą kolorować obszary przy kuli. Da to wrażenie że kula rzuca zielone światło na elementy w okół. Zrobiłem też inne oczy – bardziej złowrogie.

Dodam jeszcze z tyłu przy użycia narzędzia Pen Tool dodatkowy dym z kuli, dla wzmocnienia efektu. Pen Tool to takie sprytne narzędzie do robienia wektorów w Photoshopie. Dodaje się punkty i wygina je, po połączeniu tworzą one kształt:

I to wszystko! Ilustracja gotowa. Kapitan LeChuck trzymający swoją magiczną, armatnią kulę voodoo.

Mam nadzieję, że pokazanie tego wszystkiego było choć trochę pomocne. Zarówno dla tych, którzy starają się coś rysować, jak i tych co chcieli wyłapać ciekawostki z mojego warsztatu.

Jeśli chodzi o czas kolorowania takiego obrazka – przy skupieniu się tylko na tej czynności – czytaj: wyłączeniu Facebooka, Gadu i innych przeszkadzaczy – zeszłoby coś koło 2-3 godzin.

Przy planszach komiksowych, gdzie poziom detalu jest znacznie wyższy czas drastycznie wzrasta. I to jest wada mojej techniki, z którą staram się walczyć stosując np skróty klawiszowe, lub udoskonalając powyższe triki szybszymi odpowiednikami. Pewnie jeszcze to będzie ewoluowało. Wszystko jest kwestią doświadczenia i setek godzin spędzonych nad Photoshopem.

Jakby ktoś miał jakieś pytania, to wiecie gdzie mnie szukać :]

Pozdrawiam!

- Komentarze -

koko

08.08.2010 / 07:37

Gratuluje bardzo dobrze zrobionego tutoriala :). Fajnie zobaczyc Twoj warsztat. Ja co prawda nie moglbym raczej robic Twoimi sposobami, ale kazdy ma swoje ulubione metody.

Andrzej

08.08.2010 / 10:05

Świetny tutek, zawsze Cię podziwiałem, że machasz swoje rysunki myszką.

Ale tak się zastanawiam. Skoro na jednym z etapów pojawia się Illustrator, to nie lepiej byłoby w nim pozostać? Zwłaszcza, że Twoje kolorowanie jest dosyć sterylne i proste (w sensie kształtów a nie samej pracy) – wszystko do uzyskania w AI.

titos2k ***

08.08.2010 / 10:30

Próbowałem, ale to bardzo niewygodny program, jak człowiek nabierze przyzwyczajeń z PS.

Może kiedyś powalczę, ale na pewno do innych technik niż ta.

milek

08.08.2010 / 12:59

no, proszę, porszę… bardzo podobnie i ja robię z tym, że z gimpem i inkscape’m. Świetny tutorial. Zazdroszczę talentu;)

Andrzej

08.08.2010 / 13:26

No tak, AI, zwłaszcza w wersjach poniżej CS4 ma strasznie siermiężną obsługę węzłów i w ogóle jest mało intuicyjny, więc się nie dziwię, że wolisz PS. Ja sam długo nie mogłem się przerzucić na niego z Corela. W sumie zmusiło mnie do tego założenie własnej firmy (nie chciałem kupować dwóch programów robiących to samo).

Niemniej wcześniej czy później będziesz pewnie musiał bliżej poznać AI. A potem sam Ci wejdzie w krew :)

Jarek Obważanek

08.08.2010 / 18:09

Ja koloruję (tzn. jeśli już cokolwiek koloruję) na warstwie poniżej konturu – wybieram sobie na warstwie z konturem jakieś płaszczyzny przy pomocy różdżki, poszerzam zaznaczenie o ileś pikseli i jadę na tej warstwie niżej. Inaczej też koloruję kontur: tworzę na warstwie konturu maskę, dzięki czemu na tej warstwie widoczne są tylko linie rysunku i sobie je swobodnie koloruję brushem. No i jednak przy takiej robocie korzystam z tabletu. ;)

Śledziu

08.08.2010 / 23:54

Oszfak! Ale ty się z tym bawisz. Myślałem, że przerzucanie pracy AI-PS to już ekstrawagancja, ale to już jest za grube na moje zwoje.

Mój tutek wyglądałby tak. Skan 400 dpi, B&W ONLY. Potem CMYK (nawet rzeczy w sieć[przerabiam na RGB], a może je kiedyś druknę?). Kopiuję czerń na warstwę wyżej i jadę najzwyklejszym PSowym rysikiem/pędzlem (jak chcę gradienty, zazwyczaj nie chcę) na warstwie niżej. Viola! Plansza typu “Wartości rodzinne” (8 kadrów, może być nawet w cholerę postaci czy szczegółów) to 2-3 godz. roboty. Nawet z tym moim rozwalonym tabletem, co ma permanentne podwójne kliknięcie (powiększenie/pomniejszenie czy różdżkę muszę myszą, żeby to miało sens).

titos2k

09.08.2010 / 08:25

No tak tak, style różne.
Dlatego tak ciężko mi komiksy idą, bo plansza to dzień dwa roboty (albo i więcej)

kaiga747

20.10.2010 / 12:37

Dobry tutorial. Wyślij do psdtuts.com, zarobisz dodatkowe 200 baksów.

DeaDer

01.12.2010 / 12:50

Super tutorial, tylko nie wiem dalej jak zrobiłeś te tło :P

A to mój efekt końcowy :

http://deaderv23.deviantart.com/art/WomanPainting-188085579?q=gallery%3Adeaderv23%2F27509874&qo=3

A ty to robisz wszystko na 1 warstwie ?

titos2k

03.12.2010 / 23:04

Tło zazwyczaj na osobnej. Efekty typu gradient/światła też na osobnej. Same kolory na jednej z lineartem.

DeaDer

26.12.2010 / 15:17

Aha no dzięki za odp, super masz te rysunki :) teraz próbuje swojego linearta zrobić. (na początek coś prostego). Tylko te tło sprawia mi problem ale potrenuje i dam rade :P

the12

20.01.2013 / 13:32

Fajnie się to to czytało :)

Kreskówka

23.08.2013 / 13:27

Fajny tutorial :)

PS

23.05.2018 / 15:24

Witam.

Mam problem już na etapie wlewania koloru z kubełka do zaznaczonej ( różdżką? ) płaszczyzny, bo po wlaniu koloru mam taki biały kożuszek na styku kontur-kolor. Zmieniałam sobie tam w “tolerance” różdżki podwyższając tę wartość, ale nie wiem czy dobrze robię, jakie inne wartości tam powinny być ustawione a może w opcjach kubełka coś?…

Przydała by mi się też wiedza jak ustawić pędzel ( ustawiłam twardość na 100 tylko, nie wiem czy coś jeszcze) żeby narysować nim lineart, by potem jakieś dziwne rzeczy nie wychodziły w druku na krawędzi kontur-kolor i ogólnie by te krawędzie były ok.

Pozdrawiam.

titos2k ***

23.05.2018 / 20:13

Hej
widocznie działasz na zbyt małej rozdzielczości, nie masz wyczyszczonego lineartu, no i działasz na jednej warstwie zamiast na kilku – spróbuj powielony lineart – jeden z przodu a pod spodem drugi gdzie kładziesz kolor.

No i nie zapomnij włączyć “anti-aliasing” przy każdej operacji czy to zaznaczania czy wlewania koloru

- Dodaj komentarz -

/ wymagany /
/ wymagany, nie będzie publikowany /