What if polish web portals switched to car production?

What if polish web portals switched to car production?

Here in Poland we love our web portals!. Mostly because they bury journalism and credibility alive in front of our eyes. Luckly for us, they have influence only on a virtual world...

Sorry, this entry is only available in Polish. Contact me if you want to read a translated post.

- Comments -

latamsamolotem

03.09.2013 / 22:55

Witam. Właśnie sobie latam po blogach oraz różnych stronkach i czytam o zarobkach grafików, ilustratorów itp. Ale ciekawi mnie też jak wygląda zarabianie przez rysownika komiksowego, na potrzeby zeszytu komiksowego. Takie sprawy np. czy zarabia on jakiś procent ceny od jednego sprzedanego egzemplarza komiksu, czy wydawca płaci np daną kwotę za jedną planszę X ilość stron w zeszycie, a może % + cena za wszystkie plansze, czy jeszcze inaczej. Jakby mógł pan podrzucić jakimś linkiem albo napisać jakiś wpis na ten temat. Pozdrawiam

titos2k ***

11.09.2013 / 13:20

“Procent z każdego sprzedanego egzemplarza (ale nie patrzymy ile się sprzeda tylko jaki jest nakład, czyli % ceny x nakład). Przynajmniej tak jest u nas.”

To odpowiedź z Kultury Gniewu – jednego z wydawców komiksowych.

latamsamolotem

14.09.2013 / 20:10

Hmm to w takim razie kolejna kwestia mnie intryguje.

Hipotetycznie (liczby wymyślone, nie istotne w tym momencie)

Jeśli jest to % ceny razy nakład to np.

nakład 1000, cena komiksu 20 zł, autor otrzymuje 10 % czyli 2 zł.

Czyli wynagrodzenie w takim przypadku wyniesie 2000 zł, niezależnie od sprzedanych egzemplarzy z tego nakładu. Ale co wtedy jeśli by się wyprzedał cały nakład i był dodruk kolejnych 1000 egzemplarzy. Czy autor w razie dodruku otrzymuje także wynagrodzenie, czy po pierwszym nakładzie i wynagrodzeniu współpraca autora z wydawnictwem kończy się?

titos2k ***

14.09.2013 / 20:15

tak, otrzyma tak samo w przypadku dodruku.
problem polega na tym że nakład 1000 egz w Polsce to jest kosmiczna liczba.

latamsamolotem

21.09.2013 / 15:36

Yhym, dziękuję za informacje. Idę szukać dalej informacji, ile wołać za jedną stronę komiksu jeśli miałbym zlecenie, ale tak żeby nie być stratnym na tym zbyt wiele. Problem w tym, że ciężko znaleźć informacje nawet przybliżone ile za planszę komiksu wołać.

Karolina

27.09.2013 / 12:10

Się mi bardzo ten wpis podobał!

- Add comment -

/ required /
/ required, not public /