Sztucznie Inteligentny ArtystaArtificially Intelligent Artist

Sztucznie Inteligentny ArtystaArtificially Intelligent Artist

Wpis będzie dotyczył Digartu i małej 'akcji', którą wykonałem w jego obrębie. Dla nieobeznanych Digart.pl to największy w Polsce serwis artystyczny, gromadzacy artystów amatorów i profesjonalistów, dzielących się swoimi pracami i wrażeniami na ich temat. Wpis będzie dotyczył Digartu i małej 'akcji', którą wykonałem w jego obrębie. Dla nieobeznanych Digart.pl to największy w Polsce serwis artystyczny, gromadzacy artystów amatorów i profesjonalistów, dzielących się swoimi pracami i wrażeniami na ich temat.

Kiedyś byłem tam moderatorem, ale polityka rozwoju serwisu zaczęła być bardzo korporacyjna i duch dobra w tym miejscu zarżnięto w ciągu paru lat. Serwis zaczął mieć wyraźne niedobory ciekawych prac, osobistości i inicjatyw.

Jakieś 2 lata temu miałem specjalne konto na Digarcie do robienia głupich rzeczy. Pisałem tam wiersze (grafomania poezji Sztybora), robiłem dziwne grafiki przy pomocy samej myszki, lub miksowania fraktali. Ogólny bajzel. Coś czego bym nie robił na oficjalnym swoim koncie.

A, byłbym zapomniał, napisałem tam też robota, który rozdawał 5 tysięcy komentarzy w jeden wieczór.

Po 2 latach postanowiłem wrócić do trollowania Digartu. Dlaczego? Bo serwis ten zaczyna mieć coraz mniej wspólnego ze sztuką, a gromadzić jakichś upośledzonych estetycznie ludzi nie mających gustu i wyczucia co jest ładne, a co nie. Nazwijmy ich Artystycznymi Dziećmi Onetu, bo ich przypływ na niegdyś wysoki (w uśrednieniu) poziomem Digart, przypisuje się właśnie od momentu gdy ITI przejęło serwis. Z czasem dochodzę do wniosku, że szukali po prostu źródła świeżego kontentu z ładnie sfotografowanymi gołymi dupami na stronę główną Onet.pl.

Tak czy owak przeciętne Artystyczne Dziecko Onetu, to dobry materiał na trolling. Ale, że i wśród tych dzieci mogą się zdarzyć jednostki bardziej rozgarnięte, należało być subtelnym i postawić sobie poprzeczkę nieco wyżej niż w przypadku regularnych ‘Internautów z grupy ITI’.

Rewelacja zapraszam do siebie

Wracając do maszyny sprzed 2 lat, czułem się jak stary wynalazca odkurzający jakieś dzieło z przeszłości rdzewiejące w garażu. Digart, ze swoim leciwym kodem, jest takim starym zakurzonym garażem. Uruchomienie maszyny nie było żadnym problemem. Wymagało tylko paru drobnych poprawek (przez te 2 lata Digart zmienił nieco formularz logowania).

Co robił ten skrypt? To proste. Wchodził na digarty z zakresu podanych numerów i dawał ‘Rewelację’ lub ‘Bardzo Dobre’ z komentarzem zachęcającym do odwiedzenia (lub nie) – czyli typowy komentarz z repertuaru Digartowiczów. Dla niepoznaki komentarzy było parędziesiąt rodzajów losowanych z puli. Bot właził w numery prac zaczynając gdzieś od 3-4 strony. Nie wchodził na zbyt świeże i zbyt stare digarty, by nie wzbudzać podejrzeń.

Repertuar komentarzy typowego Digartowicza jest standardowy:

'Rewelacja ;) Zapraszam do siebie.', 'Dooobre', 'hihi', 'Supcio', 'bardzo ładne', 'bardzo fajne. pozdrawiam :)', ':]', 'wow', 'elegancko', ':)', 'Nieźle wygląda', 'Spoko', 'Fajne', ':]', 'podoba mi się : )', 'Bardzo fajne', 'Pozdro', ': )', ':P', ': 0', 'Przykuło moją uwagę.', 'Coś w tym jest', 'Pozdrawiam!', ':-)', ':badteeth:', '*', 'Rew', 'Fajna pracka', 'Niezła pracka', 'Podoba mi się', 'Jest ok', ':>', ': >', 'dobre', 'Dobre jest', 'Całkiem całkiem', 'Jest na co popatrzeć', 'Bardzo dobre', 'dobre!', ':sloneczko:', 'heh', 'Cześć, fajne pracki. Pozdrawiam :)', 'Bardzo ładne', 'Ciekawe', 'Zapraszam :)', 'Po miniaturze widać że fajne', 'Czym robione?', '***', '++', '++++', '+', ':):)', ':D', 'Fajniuchne', 'hehe', 'super : )', ':- )', ':coolface:', 'dziś trafiam na same dobre pracki', 'Do dopracowania, ale dobre', 'Troszkę bym inaczej to zrobiła, ale i tak ładne', 'Bardzo fajne, mimo paru błędów', 'Super', 'Mega', 'Ekstra', 'O', 'luks', 'dobra robota', 'dobro', 'słit', 'szacun', 'nawet spoko : )', 'lubie to', 'sama nie wiem czemu, ale podoba mi sie to', 'Fajne, podoba mi sie'

Rise, my minions

Samo ocenianie to jeszcze nic ciekawego, robot musiał być artystą i robić swoje dzieła.

Tutaj skorzystałem z ciekawych skryptów Processing JS do tworzenia figur geometrycznych itp. Biblioteka o tyle fajna, że miała wbudowany antyaliasing i generowane grafiki nie dawały wrażenia toporności. Dalej już tylko zabawa z losowością i pętlami i robot tworzył pseudo-wektorowe grafiki przedstawiające jego kolegów – małe robociki.

Rys – Przykład wygenerowanych robocików

Palety kolorów pobierał z serwisów z paletami kolorów (kuler, colourlovers), gdzie tabuny ludzi wybierają i oceniają ładne zestawy. Dzieci Onetu lubią ładne kolory, bo sami nie umieją ich dobierać.

Robociki miały rożne wielkości, skrypt dopuszczał umieszczenie w grafice jednego-dwóch w odmiennych barwach – tak by nadać pracy… głębi? charakteru? nie wiem – czegoś.

Robot uploadował taką wygenerowaną przez siebie pracę raz dziennie. Działał automatycznie.
Oceniał prace innych także automatycznie. Jeden komentarz co 10 minut, pomijając nocne godziny 23:00-9:00 – by nie wzbudzać podejrzeń. Udawał, że śpi :)

Dopełnienie trollingu

Robot był kobietą. Niebrzydką z wyglądu ‘randomową’ polską laską z Internetów. I to na dodatek z Warszawy.

Robot w opisie profilu miał podany adres e-mail i zachęcał do współpracy w zakresie grafiki użytkowej (specjalizacja wektory). Oferował szybki czas realizacji (sic!) i takie tam.

Pod każdą pracą robot wrzucał opis “Illustrator” + czas wykonania pracy i uśmieszek.

Ludzie, co wy robicie?

Zapuszczony robot chodził przez 10 dni. Napisał przez ten czas 1069 komentarzy i dodał 10 prac. W tym 6 razy tę samą pracę, bo się zaciął (głupia maszyna!).  To trochę moja wina, bo zostawiłem go  na pastwę losu, żeby nie ingerować w to co się będzie działo. Odpowiedź Digartowiczów była, można powiedzieć, spodziewana:

Ludziom się podobały prace, nawet te wgrane 6 razy. Oto przykładowe komentarze:


I tak dalej.. (jeden z tych ludzi to moderator serwisu)

Zaintrygowała mnie za to wiadomość prywatna jaką robot otrzymał. Zakrawa bowiem o nihilizm egzystencjalny.

Zrobiło mi się autentycznie smutno.

Jeśli ktoś sobie chce popatrzeć robot do znalezienia TUTAJ.

Czas na refleksję…

Zastanawiam się co by było, gdyby robot chodził sam przez kilka miesięcy, gdyby był nieco doskonalszy i generował różne abstrakcyjne rzeczy i od czasu do czasu udzielał się losowym wpisem na forum. Mam wrażenie, że dałoby się dobrnąć do celu, jakim jest otrzymanie zlecenia na grafikę.

Robot ukazał słabość Digartu. Ukazał bezsens systemu oceniania prac (bezsens oceniania czegokolwiek w Internecie.) Tragedią jest, że dorośli ludzie bawią się w zbieranie punkcików i podbijanie procentów, wierząc że ich prace naprawdę komuś się podobają i że osławiony “słupek satysfakcji” coś wyraża. Tragedią jest skala ilości ludzi, którzy w serwisie się nie udzielają, ograniczając się jedynie do wymian ocen i uśmiechów i wrzucaniu zdjęć/rysunków których sami nie uważają za nic wartościowego (wspomniany nihilista). Czym oni różnią się od robota?

Chorobą Digartu jest powolne systematyczne zarzynanie community, przez forsowanie rozwiązań, które ludziom nie podeszły (system chatu klex, grupy). Przypomina to politykę Naszej Klasy, która dokładając ociężałe skrypty i wmawiając użytkownikom, że coś im jest potrzebne strzelała sobie w stopę. Użytkownicy Digartu nadal nie mają jak organizować konkursów w obrębie serwisu, nie mają możliwości sprzedaży wydruków swoich prac po ludzkich cenach, nie chcą organizować zlotów bo nie mają liderów/animatorów w swoich miastach, nie mają tablicy ogłoszeń (trzystuletni artserwis ma więcej ogłoszeń dla grafików) i tak dalej. Ale przecież użytkowników przybywa, klikają w reklamy i jest fajnie. Czy tego wymagamy od serwisu artystycznego?

Digart dogorywa i jeśli nie zacznie animować swojej społeczności, to taki robot będzie tam gwiazdą serwisu. Poważnie.

Smutno mi, bo zawdzięczam dużo Digartowi – jeśli chodzi o rozwój twórczy. Warto, by rozwijał kolejne pokolenia, a nie robił z nich robociki.