Zróbmy Internety po polskuLetz make teh internetz - Polish way

Zróbmy Internety po polskuLetz make teh internetz - Polish way

Tak niedawno kolega Bartek uraczył mnie linkiem do rządowej strony PARP-u gdzie mieści się baza e-usług jakie nasi polscy, ambitni webdeveloperzy i biznesmeni wykonali z pomocą unijnych dotacji w ramach projektu Innowacyjna Gospodarka.Tak niedawno kolega Bartek uraczył mnie linkiem do rządowej strony PARP-u gdzie mieści się baza e-usług jakie nasi polscy, ambitni webdeveloperzy i biznesmeni wykonali z pomocą unijnych dotacji w ramach projektu Innowacyjna Gospodarka.

Mimo, że większość projektów z listy wydaje się być OK (prócz zawyżonych budżetów), niektóre są ewidentnie nie na miejscu i nie mają nic z innowacyjnością czy gospodarnością wspólnego.

Wybrane ‘ciekawsze’ projekty z tej listy:

1. Dni wolne na świecie

http://www.web.gov.pl/baza/4_32_127_1151_dniwolne-eu-kalendarz-dni-wolnych-na-swiecie.html

“Celem projektu jest stworzenie portalu internetowego informującego o wszystkich wolnych od pracy dniach na całym swiecie.

Dane dotyczące dni świątecznych uzupełniać będzie ich genezę (religijna, historyczna, itd.) oraz opis poszczególnych świąt (z uwzględnieniem ich różnego charakteru w różnych krajach) w miarę możliwości zilustrowany materiałami multimedialnymi (zdjęcia, ryciny, reprodukcje, klipy video i audio, itp.).”

Wartość dofinansowania: 176 235,60 PLN

http://www.dniwolne.eu

To już szczyt polskiej myśli, by wziąć pieniądze od unijnych podatników, by pokazać dni, w których można lub można było (gdzieś tam kiedyś tam) się opierdzielać.  To jeden z tych serwisów, bez których życie nie byłoby możliwe… Choć chwileczkę. Czy Wikipedia już upadła? I jeszcze każą sobie płacić.

2. Góry latem

http://www.web.gov.pl/baza/4_32_134_1220_gory-latem-pl-serwis-turystyczny-poswiecony-polskim-gorom.html

“Gory-latem.pl to serwis internetowy poświęcony turystyce górskiej na terenie Polski. Jego głównym zadaniem jest promocja letnich atrakcji turystycznych polskich gmin położonych na terenach górskich. Celem projektu jest stworzenie platformy internetowej, która w sposób całościowy, wyczerpujący i przyjazny dla użytkownika zaprezentuje informacje na temat wszystkich atrakcji czekających na turystów w polskich górach, zwłaszcza w sezonie letnim.”

Wartość dofinansowania: 671 500,00 PLN

http://www.gory-latem.pl/

Wszystko fajnie (prócz kosmicznej sumy dofinansowania na portal, który można postawić w miesiąc w 3 osoby w oparciu o darmowe rozwiązania), ale szata graficzna serwisu i jego wykonanie… Mam wrażenie, że jednak został on postawiony w te 3 osoby w oparciu o darmowe rozwiązania. Gratulacje dla firmy ARTPlus za design.

3. Międzynarodowy portal z kartkami

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_137_984_kartki-pl-miedzynarodowy-portal-z-kartkami-elektronicznymi.html

“Kartki.pl to międzynarodowy portal z kartkami elektronicznymi. Jest jednym z nielicznych miejsc, skupiających międzynarodowe środowisko początkujących i profesjonalnych kreatywnych grafików. Platforma skierowana jest do trzech grup odbiorców: użytkowników indywidualnych, grafików i animatorów oraz firm.”

Wartość dofinansowania: 652 987,00 PLN

http://www.kartki.pl

Wchodzę na stronę i wita mnie przaśno-buraczany kaczor Donald, bezczelnie śmiejący się w twarz użytkownikom tego biednego z wyglądu serwisu. Kartki internetowe – co ważne: międzynarodowe. Poważnie. Graficy i animatorzy zachęceni wyglądem serwisu na pewno porwą się na projektowanie wybitnych dzień wyrażających uczucia. Internetem. Interkontynentalnie.

4. System zarządzania salonami kosmetycznymi i fryzjerskimi

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_137_1145_oblok-pl-system-zarzadzania-salonami-kosmetycznymi-i-fryzjerskimi.html

“Obłok.pl to narzędzie do zarządzania salonem kosmetycznym oraz fryzjerskim. Jego celem jest wsparcie właścicieli i kierowników salonów w efektywnym kierowaniu pracą stylistów, kontrolowaniu jakości świadczonych usług oraz dbaniu o zadowolenie klientów.”

Wartość dofinansowania: 442 850,00 PLN

http://www.oblok.pl/

Pomysł na serwis mimo tematyki może nie wydawać się tak głupi, bo wszak fryzjer to zawód wymagający sprawnego zarządzania terminami wizyt klientów. Choć zawsze miałem wrażenie, że zwyczajny zeszyt w kratkę spełnia 100% funkcjonalności serwisu. A i tańszy jest.

5. Eco-Face

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_137_1625_stworzenie-portalu-spolecznosciowego-ecoface-pl.html

“W wyniku realizacji projektu stworzony zostanie portal EcoFace.pl dotyczący szeroko pojętej tematyki ekologii, green oraz wellness. Dzięki portalowi użytkownicy uzyskają łatwy dostęp do informacji jak, gdzie i za ile można nabyć produkty ekologiczne oraz usługi firm, które pomagają żyć zgodnie z filozofia wellness, eko, green. Ponadto, portal będzie stanowił swoistą platformę wymiany pomysłów i rozwiązań innowacyjnych mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.”

Wartość dofinansowania: 815 492,05 PLN

Osiemset tysięcy złotych za coś co mogłoby być grupą na Facebooku. Np. o nazwie ‘Ekologia’.  Tak, to była moja swoista ‘platforma wymiany pomysłu i rozwiązania’. Nie wiem czy innowacyjna, ale na pewno ograniczyłaby negatywny wpływ na środowisko. Środowisko web-developerskie.

6. TadSed

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_137_999_tadsed-eu-wirtualne-zarzadzanie-zespolem.html

“Celem projektu realizowanego przez firmę Tadsed jest wdrożenie usługi internetowej, polegającej na dostarczeniu pierwszego w globalnej sieci graficznego narzędzia do wspomagania zarządzania zadaniami, celami, pracą grupową oraz projektami. Po raz pierwszy udostępniony zostanie w pełni podporządkowany zasadom wizualnego zarządzania model pracy nad planowaniem i realizacją zadań zespołu lub firmy.”

Wartość dofinansowania: 404 515,00 PLN.

http://www.tadsed.eu

Tadek to niezły zawodnik. Wziął 400 tysięcy na coś co ochrzcił swoim imieniem i nazwiskiem. Prawdziwa myśl lat 80. Brak tylko końcówki “ex”.
Jeszcze nie zatrudnił informatyków. Ale serwis już fajnie wygląda na tej darmowej Joomli.

7. Chce.to

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_127_355_chce-to-strona-z-listami-zyczen.html

“Chce.to jest to poratal internetowy, gdzie użytkownicy mają możliwość tworzenia spisów rzeczy które chcielibyśmy mieć. Rzeczy te mogą dostać w prezencie, sami sobie kupić, lub zamieszczać tam po prostu te gadżety, które są aktualnie nieosiągalne. Każda „chce lista” (bo tak nazywa się na portalu lista pożądanych rzeczy) ma samodzielny, oryginalny adres internetowy i może być oglądana przez znajomych, przyjaciół i rodzinę użytkownika serwisu.”

Wartość dofinansowania: 409 598,00 PLN

http://chce.to/

Cwany pomysł w naszym biednym narodzie. Pożerować na nadziejach i marzeniach nastolatek. Przyda się też wkleić link do swojej listy ‘chcenia’ wszystkim gościom i znajomym i liczyć na prezenty. A najlepiej niech każda dziewczyna nosi taki link w formie karteczki przywiązanej do czoła… Haczyk tkwi w tym, że serwis ten, którego domena warta jest więcej niż on sam, można streścić w jednej tablicy bazy danych o dwóch kolumnach: ‘numer’ i ‘nazwa_przedmiotu’. Resztę załatwił by np. Facebook. Ciekaw jestem czy autor jako pierwszy rekord w bazie swojego serwisu wpisał dotację unijną. 400 tysięcy za coś warte 5 tysięcy?

8. Internetowa Przymierzalnia Ubrań i Okularów

http://www.web.gov.pl/bazy-wiedzy/4_32_137_551_internetowa-przymierzalnia-ubran-i-okularow.html

“Naszą misją jest użycie najnowszej technologii do tworzenia interaktywnych użytecznych i atrakcyjnych dla użytkowników internetu aplikacji i narzędzi, które przyczynią się do zwiększenia ruchu i przychodów używającym ich website’om.”

Wartość dofinansowania: 575 152,50 PLN

http://fashion3d.eu/fittingRoom.html (nie działa)

Oburzyłbym się, gdyby chodziło o same ubrania. Całe szczęście okulary uratowały sens dotacji.

Podsumowanie

Ciężko mi to podsumować, bo jeszcze trzymam się za głowę. Za naszymi plecami powstają za gigantyczne pieniądze nieprzydatne, nieraz komiczne twory. Tymczasem dużo projektów z potencjałem jest odrzucanych za jakieś drobiazgowe błędy w podaniach o dotację.

Druga sprawa, że przy takich budżetach można się spodziewać świetnych projektów od strony graficznej. Tymczasem do sieci trafiają jakieś twory generowane w większości na darmowych rozwiązaniach.

Pytanie: gdzie ta kasa idzie?